M. Burgess – Heroinas

iyjc2h61Apie knygą:

„Heroinas“ (1996) – tai knyga apie dviejų paauglių draugystę ir meilę. Abu jaunuoliai nusprendžia pabėgti iš namų: vaikinas, nes patiria tėvo smurtą, o mergina, nes nori maištauti prieš tėvų nustatytas taisykles ir ieškoti nuotykių. Ši knyga gali šokiruoti, ji atskleidžia tamsiąsias gyvenimo puses, kurios užklumpa pradėjus vartoti narkotikus ir gyvenant gatvėje. Knyga skirta paaugliams, kurie nesupranta savo tėvų ir tėvams, kurie nesupranta savo paauglių.

„Heroinas“ šiuolaikiniam jaunimui tapo beveik kultine knyga kaip ankstesnėms kartoms – J. Salingerio „Rugiuose prie bedugnės“.

 Apie autorių:

Melvinas Burgesas – britų rašytojas, dvidešimt trijų knygų autorius. Pagrindinės autoriaus analizuojamos temos yra seksas, narkotikai ir kiti tabu. Knygos yra atviros, kartais šokiruojančios, siekiančios padaryti įtaką skaitytojui. Rašytojo kūriniai yra realistiški ir išsamiai atskleidžia kaip gyvena šiuolaikinis jaunimas, kaip jis mąsto, kuo tiki ir ko bijo. 1997 m. „Heroinas“ buvo apdovanotas Guardian Children‘s Fiction Award ir Cernagie medaliu.

 Psichologės komentaras:

Kartais gali atrodyti, kad pagrindinis paauglių darbas yra nekęsti tėvų: atsikalbinėti, maištauti, laužyti nustatytas taisykles. Paauglystė, tai laikotarpis, kai paaugliai bando pažinti save, pritapti prie aplinkos, ieško prasmės. Tam, kad pažintų kaip veikia pasaulis jie nori išbandyti ir patirti kaip įmanoma daugiau. Ypač traukia tai, kas yra uždrausta arba apie ką suaugusieji vengia kalbėti. Narkomanija, alkoholis, seksas, prostitucija, bėgimas iš namų – tai šiuo metu aktualios problemos, nuo kurių nėra apsaugotas nei vienas jaunuolis. Skaitydamas šią knygą paauglys gali susitapatinti su istorijos veikėjais ir saugiai išgyventi tai, ką patiria jie. Susidurti su realybe, kurioje gyvena priklausomi nuo narkotikų, neturintys pastovios gyvenamosios vietos paaugliai. Pamatyti neapgalvotų veiksmų pasekmes ir kančią. Pasakojamas tragiškas dviejų žmonių likimas, kuris kitomis aplinkybėmis galėjo būti visiškai kitoks. Ši knyga parodo, kad mokytis iš svetimų klaidų gali būti naudinga. Taip pat didina skaitytojo sąmoningumą apie narkotinių medžiagų vartojimą. Autorius skatina atvirai kalbėtis su tėvais, pasitikėti jais, ir nepamiršti, kad jie taip pat kadaise buvo paaugliai. Didelis knygos privalumas yra tas, kad kiekvienas skyrius parašytas skirtingų asmenų akimis (paauglių, tėvų, draugų, anarchistų, pankų, narkomanų ir pan.). Tai padeda visapusiškai pažvelgti į problemas su kuriomis susiduria paaugliai ir kurių kartais nesinori matyti. Ši knyga yra parašyta paaugliams, tačiau naudinga perskaityti ir tėvams, nes padeda geriau suprasti ką patiria paaugliai, kaip jie mąsto ir supranta juos supantį pasaulį.

 Citatos iš knygos:

“Aš skraidau, o daugybė žmonių nė nenutuokia, jog yra tapę vaikščiojančiais lavonais. Iš pažiūros tai normalūs žmonės, tačiau užtenka jiems tik prasižioti, ir iškart supranti – gyvenimas juos nužudė.”

“Gyvenimas – pavojingas užsiėmimas. Kartais pasitaiko aukų.”

Psichologė Gintarė Saročkaitė

Kategorijos: Knygos vaikams ir paaugliams | Žymos: , , .