Filmai paaugliams
Filmo peržiūra tai ne tik būdas linksmai praleisti laiką ar atsipalaiduoti, bet ir galimybė išveikti savo emocijas, ugdyti empatiją, supratingumą, toleranciją, su veikėjais išgyventi dilemines situacijas, įgyti tinkamų problemų sprendimų būdų.
Žiūrėkite rekomenduojamus filmus su paaugliais ir turėkite prasmingą vakarą kartu. Pasibaigus filmui nepamirškite pasidalinti įspūdžiais ir nuomone. Nuoširdus pokalbis jus suartins, leis geriau vienas kitą pažinti ir pajusti bendrumą.
Linkime prasmingų rudens vakarų su savo paaugliais!
1. „Atjungimas“ („Disconnect“, 2012)
Tai filmas, kaip internetas gali paveikti žmonių gyvenimus. Trys skirtingos istorijos: pirmoji apie jauną vyrą, kuris internete rengia savo pasirodymus, antroji apie porą, kuri įklimpo į skolas ir prarado savo tapatybę ir trečioji apie patyčias, kai mokinys Facebook‘e susikuria paskyrą merginos vardu ir siekia apgauti klasės draugą.
Filmas moko atsakomybės už savo veiksmus, ugdo empatiją, supratingumą.
2. „Sėkme avansu“ („Pay it forward“, 2000)
Mokinukas Trevoras, atlikdamas savo mokytojo Judžino užduotį, kurios idėja – padaryti pasaulį geresnį, pats sugalvoja planą. Jo esmė tokia – kiekvienas žmogus, neieškodamas jokios ypatingos priežasties, padaro gerą darbą trims pažįstamiems žmonėms. Šie savo ruožtu privalo padaryti tą patį. Tai filmas apie pakankamai suaugusiomis, bet dar vaikiškai idealistiškomis akimis žmones stebintį vaiką, kuris gan utopiškai sumanė pataisyti pasaulį, estafete paleisdamas gerus darbus.
Filmas moko gerumo, tikėjimo savo jėgomis, užuojautos, supratingumo, pagalbos kitiems.
3. „Nematoma pusė“ („The Blind Side“, 2009)
Tai nuostabi, tikrais faktais paremta istorija. Joje pasakojama kaip viena šeima priglaudžia jauną vaikiną į savo namus ir suteikia jam normalų gyvenimą. Vaikinas talentingas sporte, todėl su naujos šeimos pagalba jis sužiba jame. Įkvėpiantis, realus pasakojimas apie ypatingus ir nesavanaudiškus žmones, kuriuos šiais laikais retai sutiksi. Visa tai įvyko ne per seniausiai, kadangi 2009 m. vaikinas pašauktas į profesionalią Amerikietiško futbolo lygą.
Filmas moko gerumo, stiprybės, drąsos, atkaklumo, pasitikėjimo savimi ir kitais, laužo stereotipus.
4. „Muzika, suradusi mus” („August rush“, 2007)
Vienuolikmetis Evanas pabėga iš vaikų namų ir atvyksta į nepažįstamą Niujorką. Itin muzikalų berniuką gatvėje pastebi ir priglaudžia kaubojiškai pasipuošęs keistuolis, pravarde Burtininkas. Užuodęs galimybę praturtėti, jis sugalvoja Evanui Augusto Rašo pseudonimą ir pradeda organizuoti jo koncertus. Tačiau vaikas labiausiai trokšta susirasti savo tėvus, kurių niekada nematė.
Filmas moko siekti savo tikslo, nepasiduoti, tikėti, būti drąsiam.
5. „Dangaus vaikai“ („Children of Heaven”, 1997)
Keliaudamas namo iš batų taisyklos devynmetis Ali pameta vienintelę jaunesnės sesers Zahros batų porą. Vargingai gyvenančiai ir vos galą su galu suduriančiai šeimai naujas pirkinys taptų dideliu finansiniu smūgiu, tad tai suvokdami vaikai nusprendžia nejaudinti tėvų ir bėdą išspręsti tarpusavyje, sugalvodami mažytę gudrybę. „Dangaus vaikai“ – tai šiuolaikinis iranietiškas perliukas apie brolio ir sesers santykius ir jų vienybę. Trumpa, tačiau labai graži istorija pasakoja mums apie apie vienos Irano šeimos gyvenimą, skurdą, brolišką meilę ir svajones.
Filmas moko supratimo, pagarbos, gerumo, drąsos, pasiaukojimo.
6. „Geresniame pasaulyje“ („In a Better World“, 2010)
Mes stebime, kaip sužydi pavojingos draugystės, jaučiame, kaip į nugarą kvėpuoja vienatvė, kaip sukausto skausmas, kaip nekaltos draugystės virsta griaunančiomis sąjungomis. Filmo veiksmas nukelia mus į triukšmingą Londoną, į ramią Daniją ir kariaujančią Afriką. Žmonės ieško geresnio pasaulio. Tačiau kur jis šiandien?
Filmas moko atsakomybės, drąsos, pasitikėjimo, atlaidumo.
7. „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ („The Fault in our stars“, 2014)
Pagrindinė veikėja Hazel, tai paauglė, kurios gyvenimas dar tik prasideda, tačiau jai nustatytas 4-tos stadijos vėžys, atimantis visą jos gyvenimo džiaugsmą. Tėvai priverčia jaunąją heroję lankytis specialioje grupėje, kurioje renkasi sunkias traumas patyrę ir sunkiai sergantys žmonės, ten ji sutinka Augustą, kuris visiškai nepaiso Hazel pesimizmo ir ją apnikusios ligos.
Filmas moko tikėjimo, drąsos, pasiaukojimo, draugystės, gerumo, optimizmo, susitaikymo.
8. „Mirusių poetų draugija“ („Dead Poets Society“, 1989)
Į prestižinę berniukų mokyklą ateina naujas literatūros mokytojas. Jis moko jaunuolius mąstyti autentiškai ir sąmoningai džiaugtis kiekviena gyvenimo akimirka. Įkvėpti mokiniai sukuria slaptą poezijos draugiją, tačiau viskas baigiasi tragedija bei skandalu.
Filmas moko drąsos būti unikaliam, ginti savo interesus.
9. „Namo istorija“ („Life as a House“, 2001)
Sužinojęs, kad serga vėžiu, vyriškis nutaria daugiau laiko praleisti su paaugliu sūnumi. Tačiau šiam labiau rūpi kvaišalai ir merginos nei sergantis tėvas.
Filmas moko atlaidumo, supratingumo, atsakomybės, nuoširdumo.
10. „Bilis Eliotas“ („Billy Eliot“, 2000)
Tai drama apie vienuolikmetį Bilį Eliotą, kurio tėvas ir brolis – kalnakasiai ir kurio mama jau senokai mirusi. Bilis atsitiktinai užklysta į baleto klasę, ką tik atidarytą toje pačioje miestelio salėje, kaip ir jo lankomas, bet nemėgstamas bokso klubas ir magiškas judesio grožis pakeri jo vaizduotę. Tuo metu Bilio tėvas ir vyresnysis brolis dalyvauja streike ir vos pajėgia išmaitinti šeimą, užtat pratrūksta pykčiu, kai paaiškėja, kad Bilis bokso treniruotėms skirtus pinigus išleidžia ne tokiam vyriškam užsiėmimui. Baleto mokytoja Misis Wilkinson įkalba Bilį imti individualias nemokamas pamokas, norėdama jį paruošti stojamiesiems į Londono Karališkąją baleto mokyklą.
Filmas moko atkakalumo, drąsos, tikėjimo, unikalumo, tolerancijos, pasitikėjimo.
11. „Atsiskyrimas“ („Detachment“, 2010)
Mokytojas Henris – pasiklydusi siela su audringa praeitimi – atsiduria valstybinėje mokykloje su viskam abejingais mokiniais ir išsekusiais, irzliais darbuotojais. Netikėtai jis tampa pavyzdžiu savo mokiniams ir susidraugauja su iš namų pabėgusia paaugle. Tuomet Henris pajunta, kad gyvybiškai svarbioje kovoje dėl grožio šiame žiauriame ir šaltame pasaulyje jis nebėra vienas. Stilingas ir sąmojingas filmas „Atsiskyrimas“ – tai šiuolaikiškas pasakojimas apie žmones, kurie darosi vis svetimesni vienas kitam, tačiau vis dėlto tebejaučia artumo poreikį.
Filmas moko tolerancijos, supratimo, pasitikėjimo.
12. „Atskalūno laiškai“ („The Perks of Being a Wallflower“, 2012)
Mielas ir naivus 15-metis Čarlis bando susidoroti su pirmosios meilės, geriausio draugo savižudybės ir savo paties psichinės ligos vaiduokliais, tuo pačiu metu bandydamas surasti savo vietą po saule. Naujoje mokykloje po savo sparnais jį priglaudžia vyresnių klasių moksleiviai Sem ir Patrikas. Nauji draugai bando padėti Čarliui apsiprasti realiame pasaulyje.
Filmas moko atlaidumo, draugystės, drąsos, tolerancijos.
13. „Gana juokinga istorija“ („Its kind a funny story, 2010)
Šešiolikametis Kreigas išgyvena paauglystės krizę ir bando rasti pagalbos psichiatrijos klinikoje. Netyčia jis patenka į suaugusiūjų skyrių ir vienas iš pacientų Bobis, netrukus tampa jo mokytoju ir tuo pačiu globėju. Jaunuolis taip pat įsimyli vieną pacientę ir per penkias dienas, jis sužinos daug apie gyvenimą, meilę.
Filmas moko ieškoti sprendimų bei pagalbos, išbandyti naujoves, pasitikėti, draugauti.
14. „Pykšt, pokšt tu negyvas“ (Bang bang you‘re dead, 2002)
Patyčios mokykloje, bendraamžių žiaurumas Trevorą pavertė atstumtuoju, kurio prisibijo tiek bendramoksliai, tiek mokyklos darbuotojai ir net jo paties tėvai. Vaikinas aplinkinių laikomas agresyviu pamišėliu dėl bandymo susprogdinti mokyklą.
Filmas moko atsakomybės už savo veiksmus, ugdo empatiją, supratingumą.
15. „Vaikystė“ („Boyhood“, 2014)
Šiame filme pasakojama berniuko istorija nuo pirmosios dienos mokykloje iki koledžo. Pagrindinio vaidmens atlikėjas auga ir bręsta kartu su savo herojumi.
Filmas moko suprasti savo troškimus ir poreikius, atsakingai pasirinkti.
16. „Mėnesienos karalystė“ („Moonrise Kingdom“, 2012)
Paaugliai įsimyli vienas kitą ir nusprendžia pabėgti nuo tėvų, kurie jų nesupranta.
Filmas moko suprasti kitų žmonių jausmus, kurti pasitikėjimo vertus santykius.
17. „Džuno“ („Juno“, 2007)
Nepriklausomai mąstanti šešiolikmetė mokinė Džuno tampa nėščia. Jai tenka apsispręsti, ką daryti toliau: auginti kūdikį pačiai ar atiduoti įvaikinti.
Filmas moko pasirinkti sunkiomis aplinkybėmis, pasitikėti savimi.
18. „Iš gatvės į Harvardą“ („Homeless to Harvard: The Liz Murray “,2003)
Filmas paremtas tikra istorija. Liza gyvena ypač nevykusioje Bronksų šeimoje. Sesuo priklausoma nuo narkotikų, mama šizofrenikė, tėvas, išmintingas žmogus, serga AIDS. Nebeįstengianti mokėti nuomos šeima išvaroma į gatvę. Lizos mama per švirkšto adatą užsikrečia AIDS ir miršta. Gabi, bename tapusi, mergaitė stengiasi kabintis į gyvenimą ir nepasiduoti.
Filmas moko pasitikėti savimi, nepasiduoti, siekti savo tikslų, drąsos, tikėjimo, tolerancijos.
19. „Jei likčiau“ („If I stay“, 2013)
Po automobilio avarijos į komą patekusi Mia Hall, privalo nuspręsti ar jai pabusti ir nugyventi likusį gyvenimą visiškai kitaip, nei ji įsivaizdavo. Septyniolikmetė neįsivaizdavo gyvenimo be muzikos ir vaikino vardu Adamas. Ji – talentinga ir gabi, galėjo pasirinkti tokį gyvenimą, apie kokį svajojo. Reginti save iš šalies ligoninės palatoje Mija prisimena tai, kas svarbiausia jos gyvenime. Smagius šeimos nutikimus, svajones, meilę, viską, ką ji turėjo, ir viską, ko ji vis dar gali netekti.
Filmas moko gerumo, meilės, drąsos, priimti sprendimus sunkiomis akimirkomis, atskleidžia draugystės ir šeimos svarbą gyvenime.
20. „Nepaprastai garsiai ir neįtikėtinai arti“ („Extremely Loud & Incredibly Close“,2011)
Filmas apie sumanų, išmintingą vaiką ir apie jo pastangas susekti kiekvieną smulkmę, kurią tėtis galėjo jam palikti. Nes tėtis paliko jį, pats to visai nenorėdamas. Nes tėtis žuvo per rugsėjo vienuoliktosios įvykius. Vieną dieną dar čia, kitą – nebe. Tai labai gražus, nors ir skaudus kūrinys, vietom tikrai labai nuliūdinantis, vietom sužavintis savo paprastomis, bet žaviomis įžvalgomis. Čia susipina kelios istorijos, kelios kartos, skausmas, meilė ir sudėtingi gyvenimai bei išmintingi patarimai.
Filmas moko atleidimo, supratimo, atsakomybės, gerumo.
21. „Benas X“ („BEN X“, 2007)
Benas kitoks. Jo gyvenimas – atskira visata, kurioje jis žaidžia savo mėgstamiausią kompiuterinį žaidimą „Archlord“. Taip jis rengiasi gyventi realiame pasaulyje. Mokykla Benui – kasdienis pragaras, šiurpas kasdien būti priekabių auka auga. Ir Benas sugalvoja planą. Tada jo gyvenime atsiranda Skarlait, mergina, su kuria susipažino virtualiame pasaulyje.
Filmas moko suprasti kitų žmonių jausmus, atsakomybės už savo elgesį, atsakingai pasirinkti, pagarbos.
Filmų sąrašą sudarė psichologė Gintarė Saročkaitė