„Tu man dar esi berniukas, panašus į šimtą tūkstančių
kitų berniukų. Aš tau esu lapė, panaši į šimtą tūkstančių lapių. Bet jei tu mane prisijaukinsi, mudu būsime vienas kitam reikalingi. Tu man tada būsi vienintelis pasaulyje. Aš tau būsiu vienintelė pasaulyje.” [A. Exupery „Mažasis Princas]
Galima sakyti, kad anksčiau pasakų skaitymas vaikams prieš miegą buvo tarsi tradicija. Šiuo metu gyvenimo tempas spartesnis nei anksčiau, todėl laikas praleidžiamas su vaikais mažėja, o vakarinį pasakų skaitymą pakeičia animaciniai filmukai. Visgi, laikas praleistas su vaiku skaitant pasakas yra daug naudingesnis ir malonesnis, nei jam žiūrint animacinius filmukus. Taigi, dėl ko svarbu vaikui skaityti pasakas:
- Pasakos teigiamai veikia vaiko emocinę būseną – kelia nuotaiką, leidžia patirti saugumą, meilę, nusiraminimą, atsipalaidavimą.
- Pasakos skatina šeimos bendravimą – vaikas ir suaugusysis skaitydami kartu patiria bendrumą, suartėja, nesijaučia vieniši, gauna dėmesio.
- Pasakos ugdo vaikų moralines vertybes – teisingumą, dorybę, atsakomybę, gerumą, užuojautą.
- Klausydami pasakų vaikai susipažįsta su gėriu ir blogiu, mokosi atskirti kas yra kas.
- Klausantis pasakų vaikai plečia savo žodyną.
- Pasakos padeda lavinti atmintį ir dėmesį.
- Pasakos moko vaikus suprasti savo jausmus, juos įvardinti ir reikšti. Įsijausdami į istoriją vaikai susitapatina su pagrindiniu herojumi ir kartu išgyvena nerimą, stresą, nusivylimą, sėkmę ir nesėkmę – tai padeda lengviau identifikuoti tokius jausmus realybėje ir rasti būdų kaip su jais susitvarkyti.
- Pasakos skatina vaikų pasitikėjimą savimi, didina atsparumą stresinėms situacijoms, padeda įgyti patirties.
- Klausydami pasakų vaikai susitapatina su pagrindiniu herojumi ir taip mokosi naujų sprendimų būdų. Pasakų herojai susiduria su baimėmis, nerimu, agresyvumu, pavydu, paklusnumu, pasiaukojimu, drąsa – visa tai padeda vaikui suprasti, kad jis nėra vienas, kuris susiduria su tam tikromis baimėmis, nerimu.
- Klausydami pasaką ne pirmą kartą, vaikai gilinasi į istoriją ir veikėjų sprendimus – tai padeda ugdyti kritinį ir kūrybinį mąstymą.
- Pasakos padeda susipažinti su supančiu pasauliu ir jo dėsniais – pasaulis tampa suprantamesnis ir artimesnis, dėl to vaikai jaučiasi saugesni.
Psichologė Gintarė Saročkaitė
Rekomenduojamos knygos vaikams:
1. L. L. Hay, D. Olmos „Pamokančios Lilės istorijos” – knygoje pateikiamos trys kasdieniškos istorijos, kurios ugdo vaikų pasitikėjimą savimi, drąsą, savigarbą bei fantaziją ir kūrybiškumą.
a
a
a
a
2. „Lietuvių liaudies pasakos” – tai pasakų rinkinys, su kuriomis, tikriausiai, ne vienas užaugome. Knygoje atskleidžiamos moralinės vertybės, ydos, gėrio ir blogio kova, perteikiami šeimos santykių sunkumai ir sprendimo būdai.
a
a
a
a
3. M. Molicka „Terapinės pasakos” – padės vaikams sumažinti baimes susijusias su atsiskyrimu nuo mamos, tamsa, mirtimi, gulėjimu ligoninėje, buvimo pajuoktu ir paliktu.
a
a
a
a4. A. Exupery „Mažasis Princas” – klasika laikomas kūrinys, kuris atskleidžia vaiko ir suaugusiojo santykius, moko pamatyti paprastus dalykus ir jais džiaugtis, subtiliai atskleidžia visuomenės ydas, stereotipus, vertybes, skatina vaikų fantaziją.
Literatūros sąrašas:
- Molick, M. (2010). Pasakų terapija. Vilnius: Vaga.
- Prater, M. A., Johnstun, M. L., Dyches, T. T., Johnstun, M. R. (2006). Using children’s books as bibliotherapy for at risk students: A guide for teachers. Preventing School Failure, 50(4), 5-13.
- Sullivan, A. K., Strang, T. (2002). H. R. Bibliotherapy in the classroom: Using literature to promote the development of motional intelligence. Childhood Education, 79, 74-80.